Goście

 • György Gyivicsan w 2001 roku ukończył studia na Uniwersytecie w Szeged. W trakcie studiów kilkukrotnie brał udział w konkursach krajowych gdzie zdobywał liczne nagrody. Następnie otrzymał promocję do klasy światowej sławy puzonisty Branimira Slokara we Freiburgu. Podczas studiów otrzymał stypendium w Berlin Radio Symphony. Po ukończeniu studiów we Freiburgu przeniósł się do Berna w Szwajcarii aby kontynuować naukę. Jedną z głównych osiągnięć kariery Györga Gyivicsana było zwycięstwo w międzynarodowym konkursie w Porcia (Włochy) w grudniu 2003 roku. Od 2004 roku był członkiem słynnego Slokar Quartet, do którego dostał osobiste zaproszenie od Branimira Slokara, wspólnie dokonali licznych nagrań CD. Koncertuje i wykłada w takic krajach jak Węgry, Portugalia, Włochy, Austria, Niemcy, Japonia, Brazylia, Argentyna, Korea Południowa, Słowenia czy USA. W 2010 roku był profesorem wizytującym w Nowym Jorku. W latach 2013 – 2015 był członkiem Qatar Philharmonic.
  Jest założycielem Szeged Trombone Ensemble gdzie wraz ze swoimi byłymi studentami koncertuje na wielu festiwalach. Trzecia płyta "Wind Tunnels" została wydana w tym roku.
  W 2013 r. Uzyskał tytuł doktora w Liszt Ferenc Fürth Academy Doctoral School, a w lutym 2019 György Gyivicsan zostaje profesorem klasy puzonu Akademii Liszta w Budapeszcie.

  György Gyivicsan gra na puzonie B & S MS14 z czarą 215 mm.

 • Ukończył i uzyskał tytuł magistra w klasie profesora Manfreda Hopperta w Graduate School of Music w Monachium, Niemcy.
  Współpracował i studiował u najlepszych światowych ekspertów od tuby, takich jak Mel Culbertson, Roger Bobo, Daniel Perantoni, Jozsef Bazsinka, Walter Hilgers, Roland Szentpali.
  Podczas pobytu w Monachium miał wiele okazji, by współpracować z renomowaną Radiową Bawarską Orkiestrą Symfoniczną pod kierunkiem jednego z najlepszych światowych dyrygentów Lorina Maazela.
  Do tej pory był członkiem Chorwackiej Orkiestry Armii, Orkiestry Symfonicznej Chorwackiego Radiotelevision (SOHRT), Słoweńskiej Filharmonii, a obecnie Zagreb Philharmonic Orchestra.
  Jako solista występował z większością wybitnych zespołów w Chorwacji (Zagreb Philharmonic Orchestra, SOHRT, Zagreb Soloists, Zagreb Quarter, Zadar Chamber Orchestra, Croatian Army Orchestra).
  Jest założycielem i dyrektorem kwartału tuba XL, pierwszego tego typu w regionie, z którym występował przez ponad dziesięć lat, występując w wielu ważnych miejscach w kraju i za granicą, a także zdobywając kilka międzynarodowych nagród.
  Przez ponad dziesięć lat był członkiem chorwackiego kwintetu blaszanego, a dziś jest członkiem cieszącego się międzynarodowym uznaniem i podziwianego kwintetu Balkan Brass Connection.
  Do tej pory nagrał kilka płyt CD (jedna w duecie z fletem, który otrzymał pierwszą premierę na świecie, a także trzy albumy z kwartetem XL).
  Z jego inicjatywy powstają nowe utwory chorwackich i zagranicznych kompozytorów. Przygotowuje się on do wydania nowej płyty z utworami stworzonymi przez chorwackich kompozytorów. W 2017 roku z inicjatywy słynnego rosyjskiego dyrygenta Dimitrija Kitajenko z Orkiestrą Filharmonii Zagrzebskiej i pod jego osobistym kierunkiem z dużym sukcesem wykonał po raz pierwszy w sali koncertowej Vatroslav Lisinski, koncert na tubę i orkiestrę Aleksandra Arutuniana.
  Regularnie uczestniczy w chorwackich i międzynarodowych konkursach w roli jury, prowadzi warsztaty mistrzowskie i aktywnie uczestniczy w pracach Międzynarodowego Stowarzyszenia Eufonium Tuba (ITEA).
  Od samego początku swojej pracy z tubą dołożył wszelkich starań, aby przełamać uprzedzenia dotyczące tuby, która jest wyłącznie instrumentem orkiestrowym, i aby umieścić ją równo między innymi instrumentami.

 • urodził się w Żywcu, gdzie w wieku 10 lat rozpoczął edukację muzyczną gry na puzonie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. u mgr Szymona Piątka. Naukę kontynuował w PSM w Bielsku-Białej pod kierunkiem prof. Zdzisława Stolarczyka. W 2002 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach, gdzie studiował u prof. Jana Górnego. W tym samym roku otrzymał stypendium Thornton School of Music i rozpoczął studia na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USC) w Los Angeles pod kierunkiem prof. Terry’ego Cravensa, basowego puzonisty Opery Los Angeles, oraz legendarnego puzonisty jazzowego Bill’a Watrousa. Swoją grę na puzonie doskonalił również na kursach mistrzowskich u takich pedagogów i solistów jak: Wynton Marsalis, Yo-Yo Ma, Joe Alessi, Warren Deck, Ralph Sauer, Ian Bousfield, James Miller, David Bilger, Don Harry, David Kirk, John Marcellus, Hakan Hardenberger, Marie Speziale i wielu innych.

  Maciek jest zdobywcą wielu nagród muzycznych. Z najważniejszych wymienić należy: zwycięstwo w New World Symphony Concerto Competition, II miejsce na Coleman Chamber Ensamble Competition w Pasadenie (USA), I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie, II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Gdańsku, Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Puzonowym w Warszawie, Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Jastrzębiu Zdroju. W 1997 otrzymał również prestiżową nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki „Rydwan Apollina”.

  Jest laureatem wielu stypendiów artystycznych. W 1996 otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1998-2002 był stypendystą naukowym Akademii Muzycznej w Katowicach, a w latach 2002-2003 Thornton School of Music na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USC) w Los Angeles. W tym samym czasie otrzymał również dwukrotnie stypendium dla Kwintetu Blaszanego „Novus” w.w. uczelni.

  Maciej Pietraszko prowadzi wszechstronną działalność muzyczną jako solista, kameralista, muzyk orkiestrowy oraz pedagog. Do najważniejszych osiągnięć solowych Macieja zaliczyć należy występy z towarzyszeniem Filharmonii Śląskiej, Orkiestry Kameralnej Miasta Kraków Capella Cracoviensis, Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Katowicach, American Youth Symphony w Los Angeles oraz New World Symphony w Miami Beach.

  Maciek jako muzyk orkiestrowy występował z wieloma orkiestrami w kraju i zagranicą. Miał zaszczyt grać pod batutą wybitnych dyrygentów wśród których znaleźli się m.in. Miachel Tilson Thomas, Franz Welser-Möst, Stéphane Deneve, Roberto Abbado, Hansa Graf, HK Gruber, Peter Oundjan, Roger Norrington, Alsdair Neale, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Jan Krenz, Larry Livingston, Sergiu Comissiona, John Barnett, John Williams i wielu innych. Wraz z orkiestrami akompaniował najwybitniejszym solistom m.in. Placido Domingo, Roy Hargrove, Thomas Hampson, Yefim Bronfman, Hakan Hardenberger, Richard Stoltzman, Leila Josefowicz, Bill Watrous, Adam Makowicz, Leszek Możdżer.

  Uczestniczył również w wielu nagraniach płytowych. W 2001 roku wraz z Kwartetem Puzonowym NOSPR wydal płytę zawierającą zarówno pozycje klasyczne, jak i te wywodzące się ze świata jazzu, muzyki rozrywkowej a także filmowej.

  Podczas studiów w Los Angeles miał również zaszczyt grać, jako pierwszy puzonista, w prowadzonym przez Billa Watrousa big bandzie – USC Wildlife Refuge Band.

  Wielką pasją Macieja jest nauczanie. Jeszcze podczas studiów w Polsce pracował jako nauczyciel puzonu w Szkole Muzycznej II stopnia w Żywcu oraz jako instruktor instrumentów dętych przy orkiestrze dętej OSP w Choczni, dzieląc swą pasję z profesjonalistami oraz entuzjastami muzyki. Maciej bardzo ceni czas spędzany ze swoimi uczniami. Poprzez nietypowe podejście metodyczne i pedagogiczne potrafi nawiązać z nimi wspaniały kontakt i stać się muzycznym autorytetem. Uczestnicy prowadzonych przez niego kursów to nie tylko puzoniści, ale również inni młodzi instrumentaliści oraz wokaliści, pragnący pogłębiać i rozszerzać swoją wiedzę i umiejętności.

  W latach 2004-2008 Maciej był członkiem New World Symphony w Miami Beach na Florydzie – prestiżowej orkiestry – akademii dla młodych muzyków. której misją jest przygotowanie utalentowanych instrumentalistów do pracy w najlepszych, profesjonalnych orkiestrach na świecie. Każdego roku ponad 1000 młodych ludzi walczy o około 35 miejsc w orkiestrze. Orkiestrę założył i prowadzi Michel Tilson Thomas – dyrektor artystyczny San Francisco Symphony.

  W listopadzie 2007 roku Maciej zdał egzamin do orkiestry New York City Opera i w lutym 2008 rozpoczął nowy rozdział swojej kariery. Maciej dołączył do orkiestry w czasie 64 sezonu opery nowojorskiej, ktora od 1943 roku nieprzerwanie służy mieszkańcom i niezliczonym turystom „miasta świateł”. Dodatkowo Pietraszko na stałe współpracuje z Southwest Florida Symphony w Fort Myers oraz Florida Grand Opera w Miami.

  Od kilku lat Maciej ma zaszczyt być członkiem i gorącym entuzjasta Polskiego Stowarzyszenia Puzonistów oraz Trombone Page of the World – największego na świecie stowarzyszenia I bazy danych puzonistów.

 • Naukę gry na puzonie rozpoczął w szkole muzycznej w Bytomiu w klasie puzonu prof. Pawła Waloszczyka. Po szkole muzycznej rozpoczął studia w Krakowie u prof. Zdzisława Stolarczyka następnie kierując się do Bazylei prof. Sieferta, kończąc swoją drogę w Hanowerze w klasie prof. Bylunda.
  W latach 2009-2012 współpracował z orkiestrą opery w Wiesbaden oraz Neue Philharmonie Westfalen oraz z BBC Scottish Symphony Orchestra.

  W okresie szkolnym i podczas studiów był laureatem licznych nagród i wyróżnień na konkursach i przesłuchaniach krajowych i międzynarodowych.
  Od niemal dziesięciu lat jest członkiem renomowanego zespołu puzonowego Trombone Unit Hannover. Podczas swojej wieloletniej działalności artystycznej zespół ten zdobył na konkursie Deutscher Musikwettbewerb pierwszą nagrodę oraz nagrał 2 płyty które cieszą się dużym uznaniem wśród krytyków oraz miłośników muzyki kameralnej.
  Mateusz Dwulecki od niedawna poświęcił się aranżacji muzyki na puzon koncentrując się głównie na utworach rzadko kojarzonych z puzonem lub w ogóle niewykonywanych dotychczas na tym instrumencie.

 • urodził się w Bytomiu w 1949 roku. Edukację muzyczną rozpoczął w bytomskim ognisku muzycznym (gitara, akordeon) a następnie w PSM I i II stopnia w Bytomiu w klasie puzonu prof. Pawła Waloszczyka. W latach 1969-70 jest puzonistą orkiestry Ireneusza Wikarka przy P.R. i TV w Katowicach. W 1971 roku jest puzonistą w zespole pieśni i tańca ”Śląsk”, z tym zespołem wyjeżdża na tournee do Rumunii i Bułgarii, następnie do Skandynawii i pozostaje w Szwecji. W Göteborgu kontynuuje studia muzyczne w Musikhögskolan i Göteborg w klasie puzonu prof. Gösta Eklund i równocześnie kończy studia pedagogiczne. W latach 70-tych często współpracuje z operą i filharmonią Göteborgską.

  Współpracuje też z wieloma zespołami i big bandami szwedzkimi akompaniując wybitnym solistom i wokalistom, m.in. Lena Horn, Sir Roland Hanna, Dizzie Tunes, Svante Turesson, Siw Malmkvist, Östen Warnebring, Janice Harrington, Joyce Hurley, Viktoria Tolstoy. W latach 76-85 jest puzonistą obecnej Göteborg Wind Orchestra. Od 1979 pracuje jako pedagog, od 1985 roku na calym etacie w Kungsbacka Kulturskola. W 1981 roku Peter tworzy grupę Dixieland Society. Obecnie gra w Dixieland Society z synami; Robert – saxofony i Mikael – trąbka.

  Współpracuje z wieloma zespołami jazzowymi i big bandami grając w wielu krajach m.in. Göteborgs Prima, Jan Peter Big Band (NY, Philadelfia-1973) Bengt Eklunds Barokensemble (Szwecja, Norwegia), Cosmopolitan Big Band, West Jazz, Lisebergs Street Parade Band, Peoria Jazzband (Francja), Sir Bourbon Dixieland Band (Niemcy, Holandia, Dania), Dixieland Society (Rosja, Polska, Niemcy, Dania, Islandia, Anglia, Szkocja, Finlandia), M/S Europa 1995 (Spiztbergen), M/S Deutschland 1996 (kraje nadbaltyckie), Die Originelle Tirole Kapelle, Das Alpen Echo Kvartett (akordeon, muzyka tyrolska) Carnegie Jazzband (Szwecja, Dania), Mark Big Band, All Time Big Band.

  W 1989 wydaje w Szwecji własną szkołę na puzon i rozpoczyna działalność wydawniczą zakładając EFEM Musikförlag. Obecnie wydawnictwo ma około 80 własnych pozycji, w większości literatury szkolnej. Od 2010 organizator międzynarodowego festiwalu puzonowego ”Kungsdraget” w Kungsbacka, Szwecja.

  Gra na puzonie:
  marki: Bach Stradivarius model 36 GL,
  ustnik: Giardinelli NY 4D

 • jeden z najbardziej wyjątkowych i wszechstronnych puzonistów jazzowych na świecie. Pochodzi z Filadelfii w Pensylwanii. Profesor na University of Miami w USA. Dante Luciani był jednym z głównych artystów Filharmonii Jazzowej w Neapolu, a obecnie jest puzonistą w Inter-Outer Continental Quintet Iry Sullivana. Występował i nagrywał jako puzonista / solista z Dizzy Gillespie All Star Big Band, Maynard Ferguson Big Bop Nouveau Band, Arturo Sandoval, Thundering Herd Woody'ego Hermana, Dizzy Gillespie, Slide Hampton, Michael Brecker, Bob Mintzer, Nat Adderly , James Moody, Micky Roker, Shirley Scott, Dr. Lonnie Smith, Elvis Costello, Paul Anka, Frank Sinatra Sr., Frank Sinatra Jr., Gloria Estefan, South Florida Jazz Orchestra i wielu innych.

  Jako solista puzonowy Dante często podróżuje po Europie Wschodniej z Januszem Szprotem i jego zespołem Young at Heart, a także regularnie występuje w Stambule w Turcji w Nardis Jazz Club. Dwukrotnie występował jako solista w serii „Salsa Meets Jazz” w Arturo Sandoval Jazz Club w Miami na Florydzie.

  Ostatnie nagrania Latin Grammy obejmują sesje dla wielkiego zespołu Ed Calle Mamblue, a także płytę Arturo Sandovala zatytułowaną Rhumba Palace. Inne projekty to P Diddy's Bad Boyz, praca solowa dla projektu wokalistki Pauli Doyler Over and Over, Trumpet Summit z South Florida Jazz Orchestra, a także praca z big bandem Franka Derricka, big bandem Stephena Guerry, a ostatnio, 14 Jazz Orchestra pod dyrekcją aranżera Dana Bonsantiego.