Goście

 • urodził się w Żywcu, gdzie w wieku 10 lat rozpoczął edukację muzyczną gry na puzonie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. u mgr Szymona Piątka. Naukę kontynuował w PSM w Bielsku-Białej pod kierunkiem prof. Zdzisława Stolarczyka. W 2002 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach, gdzie studiował u prof. Jana Górnego. W tym samym roku otrzymał stypendium Thornton School of Music i rozpoczął studia na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USC) w Los Angeles pod kierunkiem prof. Terry’ego Cravensa, basowego puzonisty Opery Los Angeles, oraz legendarnego puzonisty jazzowego Bill’a Watrousa. Swoją grę na puzonie doskonalił również na kursach mistrzowskich u takich pedagogów i solistów jak: Wynton Marsalis, Yo-Yo Ma, Joe Alessi, Warren Deck, Ralph Sauer, Ian Bousfield, James Miller, David Bilger, Don Harry, David Kirk, John Marcellus, Hakan Hardenberger, Marie Speziale i wielu innych.

  Maciek jest zdobywcą wielu nagród muzycznych. Z najważniejszych wymienić należy: zwycięstwo w New World Symphony Concerto Competition, II miejsce na Coleman Chamber Ensamble Competition w Pasadenie (USA), I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie, II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Gdańsku, Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Puzonowym w Warszawie, Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Jastrzębiu Zdroju. W 1997 otrzymał również prestiżową nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki „Rydwan Apollina”.

  Jest laureatem wielu stypendiów artystycznych. W 1996 otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1998-2002 był stypendystą naukowym Akademii Muzycznej w Katowicach, a w latach 2002-2003 Thornton School of Music na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USC) w Los Angeles. W tym samym czasie otrzymał również dwukrotnie stypendium dla Kwintetu Blaszanego „Novus” w.w. uczelni.

  Maciej Pietraszko prowadzi wszechstronną działalność muzyczną jako solista, kameralista, muzyk orkiestrowy oraz pedagog. Do najważniejszych osiągnięć solowych Macieja zaliczyć należy występy z towarzyszeniem Filharmonii Śląskiej, Orkiestry Kameralnej Miasta Kraków Capella Cracoviensis, Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Katowicach, American Youth Symphony w Los Angeles oraz New World Symphony w Miami Beach.

  Maciek jako muzyk orkiestrowy występował z wieloma orkiestrami w kraju i zagranicą. Miał zaszczyt grać pod batutą wybitnych dyrygentów wśród których znaleźli się m.in. Miachel Tilson Thomas, Franz Welser-Möst, Stéphane Deneve, Roberto Abbado, Hansa Graf, HK Gruber, Peter Oundjan, Roger Norrington, Alsdair Neale, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Jan Krenz, Larry Livingston, Sergiu Comissiona, John Barnett, John Williams i wielu innych. Wraz z orkiestrami akompaniował najwybitniejszym solistom m.in. Placido Domingo, Roy Hargrove, Thomas Hampson, Yefim Bronfman, Hakan Hardenberger, Richard Stoltzman, Leila Josefowicz, Bill Watrous, Adam Makowicz, Leszek Możdżer.

  Uczestniczył również w wielu nagraniach płytowych. W 2001 roku wraz z Kwartetem Puzonowym NOSPR wydal płytę zawierającą zarówno pozycje klasyczne, jak i te wywodzące się ze świata jazzu, muzyki rozrywkowej a także filmowej.

  Podczas studiów w Los Angeles miał również zaszczyt grać, jako pierwszy puzonista, w prowadzonym przez Billa Watrousa big bandzie – USC Wildlife Refuge Band.

  Wielką pasją Macieja jest nauczanie. Jeszcze podczas studiów w Polsce pracował jako nauczyciel puzonu w Szkole Muzycznej II stopnia w Żywcu oraz jako instruktor instrumentów dętych przy orkiestrze dętej OSP w Choczni, dzieląc swą pasję z profesjonalistami oraz entuzjastami muzyki. Maciej bardzo ceni czas spędzany ze swoimi uczniami. Poprzez nietypowe podejście metodyczne i pedagogiczne potrafi nawiązać z nimi wspaniały kontakt i stać się muzycznym autorytetem. Uczestnicy prowadzonych przez niego kursów to nie tylko puzoniści, ale również inni młodzi instrumentaliści oraz wokaliści, pragnący pogłębiać i rozszerzać swoją wiedzę i umiejętności.

  W latach 2004-2008 Maciej był członkiem New World Symphony w Miami Beach na Florydzie – prestiżowej orkiestry – akademii dla młodych muzyków. której misją jest przygotowanie utalentowanych instrumentalistów do pracy w najlepszych, profesjonalnych orkiestrach na świecie. Każdego roku ponad 1000 młodych ludzi walczy o około 35 miejsc w orkiestrze. Orkiestrę założył i prowadzi Michel Tilson Thomas – dyrektor artystyczny San Francisco Symphony.

  W listopadzie 2007 roku Maciej zdał egzamin do orkiestry New York City Opera i w lutym 2008 rozpoczął nowy rozdział swojej kariery. Maciej dołączył do orkiestry w czasie 64 sezonu opery nowojorskiej, ktora od 1943 roku nieprzerwanie służy mieszkańcom i niezliczonym turystom „miasta świateł”. Dodatkowo Pietraszko na stałe współpracuje z Southwest Florida Symphony w Fort Myers oraz Florida Grand Opera w Miami.

  Od kilku lat Maciej ma zaszczyt być członkiem i gorącym entuzjasta Polskiego Stowarzyszenia Puzonistów oraz Trombone Page of the World – największego na świecie stowarzyszenia I bazy danych puzonistów.

 • prof. Grzegorz Nagórski – puzonista, euphonista, kompozytor. Jego debiut profesjonalny miał miejsce na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 1982 roku z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego
  w Katowicach (1987) oraz University of Miami w USA (1993). W czasie swojego pobytu
  w Stanach Zjednoczonych współpracował z Inter/Outer Continental Jazz Quintet, multiinstrumentalisty Iry Sullivana, wystąpił z takimi artystami jak: Ray Charles, Tito Puente, Joe Henderson, Jimmy Heath, Michael Brecker, Maria Schneider, Phil Woods, Slide Hampton, Arturo Sandowal, John Fedchock oraz  Red Rodney. W latach 1995-1996 był członkiem prowadzonego przez wybitnego perkusistę "Charlie Persip And Superband",
  z którym współpracował w czasie swojego pobytu w Nowym Jorku. 

  Po powrocie do Polski w roku 1996 Grzegorz Nagórski kontynuował swoją działalność artystyczną współpracując z takimi artystami jak: Billy Harper, Maria Schneider, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Joe Lovano, Billy Cobham, Aga Zarjan, Kirk Lightsey, John Betsch, Michael Philip Mossman, Joris Teepe, Billy Cobham, Zbigniew Namysłowski, Chick Corea, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała, Kuba Stankiewicz, Robert Majewski czy Piotr Wyleżoł. W roku 2000, będąc członkiem orkiestry jazzowej Jazz Big Band Graz (Austria),  współpracował z jednym z największych aranżerów i kompozytorów wszechczasów – Bobem Brookmeyerem. Z tego okresu pochodzi płyta "Jazz Big Band Graz Plays the Music of Bob Brookmeyer”. 

  W roku 2007 powołał do życia swój kwartet, który współtworzyli: Paweł Tomaszewski – fortepian, Andrzej Święs – kontrabas i Łukasz Żyta – perkusja i instrumenty perkusyjne.     
  W 2008 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu „DEDICATION”Drugie wydawnictwo puzonisty to nagrana w tym samym składzie „OVER & OVER” (2011). W  roku 2017 ukazała się najnowsza, autorska płyta artysty pt. „THE OPTIMIST”, zrealizowana z jego nową, elektryczną formacją (Paweł Tomaszewski – instrumenty klawiszowe, Michał Barański – gitara basowa, Paweł Dobrowolski – perkusja) „Grzegorz Nagórski Electric Euphonium Quartet”, nagrana w całości na euphonium, o które poszerzył swoje instrumentarium w 2012 roku. Autorskie płyty artysty otrzymały w sumie siedem nominacji do nagrody Fryderyka, 
  a „DEDICATION” nagrodzona została statuetką FRYDERYKA 2009 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. Wszystkie utwory na płytach kwartetu stanowią autorskie kompozycje Grzegorza Nagórskiego. 

  W 2017 roku rozpoczął współpracę z wybitną polską wokalistką Agą Zaryjan, w składzie jej European Jazz Sextet. Pozostałe zespoły, z którymi obecnie nagrywa i  koncertuje to: Grzegorz Nagórski Electric Euphonium Quartet, Sextet Piotra Wyleżoła, Septet Macieja Sikały, Kwintet Krzysztofa Popka oraz, okazjonalnie zespół Adama Pierończyka. W 2019 roku odbył trasę koncertową po Szwecji w składzie Norrbotten Big Band pod dyrekcją Joakima Mildera
  z wybitnym szwedzkim pianistą Bobo Stensonem.

  Dyskografia artysty liczy około pięćdziesiąt płyt, z których do najważniejszych, obok wymienionych powyżej płyt autorskich, zaliczyć należy: „Ja nie chcę spać” (sekstet Henryka Miśkiewicza), „3 Nights” (zespół Zbigniewa Namysłowskiego), „Loopin With Lea” (Claus Raible Sextet),  „Jazz Big-Band Graz Plays the Music of Bob Brookmeyer” (Jazz Big-Band Graz), „Chopin Songbook” (zespół Kuby Stankiewicza i Ingi Lewandowskiej), „Billy Harper in Concert – Live from Poland” (DVD, zespół Billy Harper’a z chórem Politechniki Szczecińskiej), „Old Land” (formacja Piotra Wojtasika), „Quart-er” (kwintet Piotra Lemańczyka) oraz „Human Things” (sekstet Piotra Wyleżoła). Na początku listopada 2018 roku ukazały się dwie płyty zrealizowane z Agą Zaryan – „High & Low” i „What Xmas Means To Me”.

  Obok działalności artystycznej jest również aktywnym edukatorem. Był związany z Florida Atlantic University w Boca Raton – USA, University of Miami w Coral Gables – USA, PWSZ w Nysie i Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Obecnie jest wykładowcą Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2019 roku otrzymał tytuł Profesora Sztuk Muzycznych.

  Grzegorz Nagórski koncertował w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Izraelu, Niemczech, Austrii, Holandii, Szwecji, Norwegii, Włoszech, Chorwacji, Węgrzech, Czechach, Słowacji, Rosji,  na Białorusi i Ukrainie. Wystąpił na najważniejszych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą.

 • urodził się w Bytomiu w 1949 roku. Edukację muzyczną rozpoczął w bytomskim ognisku muzycznym (gitara, akordeon) a następnie w PSM I i II stopnia w Bytomiu w klasie puzonu prof. Pawła Waloszczyka. W latach 1969-70 jest puzonistą orkiestry Ireneusza Wikarka przy P.R. i TV w Katowicach. W 1971 roku jest puzonistą w zespole pieśni i tańca ”Śląsk”, z tym zespołem wyjeżdża na tournee do Rumunii i Bułgarii, następnie do Skandynawii i pozostaje w Szwecji. W Göteborgu kontynuuje studia muzyczne w Musikhögskolan i Göteborg w klasie puzonu prof. Gösta Eklund i równocześnie kończy studia pedagogiczne. W latach 70-tych często współpracuje z operą i filharmonią Göteborgską.

  Współpracuje też z wieloma zespołami i big bandami szwedzkimi akompaniując wybitnym solistom i wokalistom, m.in. Lena Horn, Sir Roland Hanna, Dizzie Tunes, Svante Turesson, Siw Malmkvist, Östen Warnebring, Janice Harrington, Joyce Hurley, Viktoria Tolstoy. W latach 76-85 jest puzonistą obecnej Göteborg Wind Orchestra. Od 1979 pracuje jako pedagog, od 1985 roku na calym etacie w Kungsbacka Kulturskola. W 1981 roku Peter tworzy grupę Dixieland Society. Obecnie gra w Dixieland Society z synami; Robert – saxofony i Mikael – trąbka.

  Współpracuje z wieloma zespołami jazzowymi i big bandami grając w wielu krajach m.in. Göteborgs Prima, Jan Peter Big Band (NY, Philadelfia-1973) Bengt Eklunds Barokensemble (Szwecja, Norwegia), Cosmopolitan Big Band, West Jazz, Lisebergs Street Parade Band, Peoria Jazzband (Francja), Sir Bourbon Dixieland Band (Niemcy, Holandia, Dania), Dixieland Society (Rosja, Polska, Niemcy, Dania, Islandia, Anglia, Szkocja, Finlandia), M/S Europa 1995 (Spiztbergen), M/S Deutschland 1996 (kraje nadbaltyckie), Die Originelle Tirole Kapelle, Das Alpen Echo Kvartett (akordeon, muzyka tyrolska) Carnegie Jazzband (Szwecja, Dania), Mark Big Band, All Time Big Band.

  W 1989 wydaje w Szwecji własną szkołę na puzon i rozpoczyna działalność wydawniczą zakładając EFEM Musikförlag. Obecnie wydawnictwo ma około 80 własnych pozycji, w większości literatury szkolnej. Od 2010 organizator międzynarodowego festiwalu puzonowego ”Kungsdraget” w Kungsbacka, Szwecja.

  Gra na puzonie:
  marki: Bach Stradivarius model 36 GL,
  ustnik: Giardinelli NY 4D

 • Wojciech Jeliński, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dr Macieja Łakomego oraz prestiżową uczelnię Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie w klasie długoletniego puzonisty Filharmoników Berlińskich, profesora Christharda Gösslinga. W 2016 roku został stypendystą Karajan Akademie Der Berliner Philharmoniker w klasie prof. Olafa Otta. Wojciech Jeliński ma na swoim koncie liczne koncerty na prestiżowych festiwalach i koncertach w kraju (m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień,  Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie, koncertu laureatów Konkursu Muzyki XX i XXI wieku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, koncertu Witold Szalonek in memoriam  w Katowicach organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne) oraz na arenie międzynarodowej (m.in. w Czechach-Gramodeska w Pradze i Brnie, w Niemczech- Mikromusik – Festival experimenteller musik und sound art w Berlinie, Wittener Tage für neue Kammermusik, w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie czy w Hoschschule für Musik und Theater w Rostoku, Austrii-Marathon V-Festival for young contemporary music w Wiedniu,  Estonii-Estonian Music Days w Tallinie).

  Współpracował z takimi orkiestrami i zespołami jak: Berliner Philharmoniker, Staatstheater Cottbus, Filharmonią Poznańską im. T. Szeligowskiego, Teatrem Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu, Filharmonią Gorzowską, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Collegium F, l’Autumno, TrombQuartet, Sepia Ensemble, Ensemble Mini, Animatic, Spółdzielnia Muzyczna, Respiro d’Arte, Polish Brass Trio,  Ensemble Mosaik, Ensemble Apparat, Ensemblekollektiv Berlin.

  Wojciech Jeliński został zakwalifikowany do jednego z najważniejszych konkursów muzycznych na świecie-ARD Music Competition 2015 i został ćwierćfinalistą tego konkursu. Do istotnych osiągnięć w jego karierze należy także zdobycie wyróżnienia w konkursie International Interpretative Wind Instruments Competiition w Brnie w 2013 roku, wyróżnienie na IX Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach w 2012 roku, II Nagroda na VIII Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Etiuda 2011 w Szczecinie czy III Nagroda na II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

  Wojciech Jeliński jest asystentem w Katedrze Instrumentów Dętych Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, a od 2019 roku jest pierwszym puzonistą Filharmonii im. T. Szeligowskiego w Poznaniu. Artysta specjalizuje się
  w wykonywaniu muzyki XX i XXI wieku, prawykonuje utwory współczesnych kompozytorów m.in. Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Artura Kroschela, Zbigniewa Kozuba, Reinharda Kargera. Mimo młodego wieku na swoim koncie ma już kilka wydań płytowych i wykonań utworów jako solista z orkiestrą m.in. z towarzyszeniem Filharmonii Dolnosląskiej w Jeleniej Górze, Orkiestry Tutta Forza z Gdańska, Orkiestry Symfonicznej oraz Orkiestry Dętej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego z Poznania czy Norddeutsche Philharmonie Rostock.